Під час повені чи паводку слід зберігати спокій і діяти відповідно ситуації
Після попередження про можливість повені:
уважно слухайте подальшу інформацію про НС та інструкції про порядок дій, не користуйтеся без потреби телефоном, щоб він був вільним для зв’язку з вами;
зберігайте спокій, попередьте сусідів;
зберіть документи, одяг, найбільш необхідні речі, запас продуктів харчування на декілька днів, медикаменти. Складіть все це у валізу. Документи зберігайте у водонепроникному пакеті;
від’єднайте всі споживачі електричного струму від електромережі, перекрийте воду, вимкніть газ;
перенесіть більш цінні речі та продовольство на верхні поверхи або підніміть на верхні полиці;
необхідно привести у належну готовність плавзасоби. За їх відсутності виготовити найпростіші такі засоби із матеріалів, які є під рукою: колод, дошок, автомобільних камер, бочок тощо;
переженіть худобу, яка є у вашому господарстві, на підвищену місцевість.
Дії під час повені
Перш ніж покинути дім, необхідно переконатися, що газ і електроенергія вимкнені. З собою потрібно взяти документи, гроші, найнеобхідніші речі, невеликий запас харчових продуктів і води. Затоплені місця глибиною до 1 м можна переходити вбрід, від 0,6 до 1,2 м – переправлятись на автомобілях з переднім і заднім приводом, на тракторах. Переправу можна організувати за допомогою човнів та інших плаваючих засобів, або підручних засобів – заздалегідь приготовлених плотів.
При перебуванні під час повені у полі, лісі необхідно виходити на підвищені місця. Якщо такої можливості немає, потрібно забратися на дерево, використовувати всі предмети, здатні утримувати людину на воді – дошки, дерев’яні двері, бочки тощо.
Під час повені найважливіший обов’язок усіх громадян – надання допомоги та рятування потопаючих.
Окремі групи людей у силу певних обставин, що склалися, можуть залишитися на затопленій території. У такому випадку, насамперед, необхідно:
переміститися у безпечне місце (це можуть бути верхні поверхи будівель та споруд) і дотримуватися таких правил безпеки:
не вживати продукти харчування, які забруднені повеневою водою;
пити воду тільки після її кип’ятіння;
не користуватися електроприладами, що намокли;
перебуваючи у воді або у своєму приміщенні, не торкатися до електричних дротів та ввімкнених у електромережу приладів;
обмежити пересування у затопленому місці;
у разі необхідності пересування і відсутності плавзасобів пливти слід не проти течії, а під кутом до неї, остерігаючись предметів, що плавають або затоплені.
В зоні раптового затоплення:
1. Уникайте паніки, по можливості, негайно залиште зону підтоплення.
2. Підніміться на верхні поверхи (дахи будинків, дерева чи інші підвищення). Якщо будинок одноповерховий – займіть горішні приміщення. Залишайтеся там до прибуття допомоги. Сигналізуйте рятівникам, щоб вони мали змогу швидко вас знайти.
3. Потрапивши у воду, зніміть з себе важкий одяг і взуття, відшукайте поблизу предмети, якими можна скористатися до одержання допомоги.
4. Під час та після повені, ні в якому разі, не пийте воду з джерел водопостачання, які були підтоплені (так як вони можуть бути зараженими).
Після повені, паводка:
1. Переконайтеся, що ваше житло не отримало внаслідок повені ніяких ушкоджень та не загрожує заваленням.
2. Не користуйтеся електромережею до повного осушення будинку.
3. Просушіть будинок, проведіть ретельне очищення та дезінфекцію забрудненого посуду і домашніх речей та прилеглої до будинку території.
4. Усе майно, що було затопленим, підлягає дезінфекції.
5. Обов’язково кип’ятіть питну воду!
6. Заборонено вживати продукти, які були підтоплені водою під час повені. Позбавтеся від них та від консервації, що була затоплена водою і отримала ушкодження.
У зв’язку з підтопленням помешкань, сільськогосподарських угідь, лісів, доріг існує ризик спалахів інфекційних хвороб. Зарадити цій біді можна дотримуючись простих правил гігієни!